niedziela, 6 marca 2016

Motyle cz.6

Nimfa świtezianka Elophila nymphaeata

Charakterystyka: Przednie skrzydło około 2 centymetrów wielkości. Motyl o białych kropkach i żółto - brązowym odcieniu. Samica jest większa, jednak o słabszym deseniu barw niż samiec. Tylne skrzydła posiadają dwie ostro zarysowane przepaski. Spoczywają na roślinności głownie głową w dół.

Środowisko: Brzegi jezior, rzek i stawów z roślinnością pływającą oraz bogatą roślinnością nadbrzeżną. Bagna, podmokłe łąki, żwirownie.

Występowanie: Dwa pokolenia, pierwsze w lipcu i sierpniu, zaś drugie we wrześniu. Gąsienica występuje praktycznie cały rok (zimuje).

Rośliny żywicielskie: Grzybieńczyk, rdestnica, wodne rdesty, jeżogłówka, mniejsze liście grzybieni białych.






Ogończyk śliwowiec Satyrium pruni

Charakterystyka: Brązowy motyl z szeroką i pomarańczową przepaską występującą po obu stronach skrzydła tylnego. Na obrzeżach tejże przepaski występują czarne plamki. Na tylnym skrzydle znajduje się długi ogonek.

Środowisko: Skraje lasów, ciepłolubne zarośla na słonecznych stokach, śródpolne zadrzewienia.

Występowanie: Imago od połowy maja do końca lipca. Gąsienica występuje w maju.

Rośliny żywicielskie: Czeremcha zwyczajna, śliwa tarnina, jarząb, malina właściwa, śliwa domowa.







Ogończyk wiązowiec Satyrium w - album

Charakterystyka: Brązowy motyl z białą przepaską na tylnym skrzydle przypominające literę "w". Również posiada pomarańczową przepaskę, jak ogończyk śliwowiec, jednak wyraźnie mniejszą. Ogonek na tylnym skrzydle jest długi i cienki.

Środowisko: Zarośla, skraje lasów liściastych, polany leśne, drogi leśne, wilgotne lasy liściaste oraz parki i aleje, tam gdzie występuje wiąz.

Występowanie: Dorosłe osobniki latają od czerwca do sierpnia. Gąsienice można spotkać od maja do czerwca.

Rośliny żywicielskie: Wiąz, lipa, dąb, wiąz górski, ostrożeń, wrotycz zwyczajny.






Osadnik egeria Pararge aegeria

Charakterystyka: Brunatny wierzch skrzydeł z żółtymi plamami. Samica posiada te plamy dużo większe i jaśniejsze niż samiec. Spodnia część przedniego skrzydła jest wzorowana podobnie jak przednia jego część. Na przednim skrzydle znajduje się jedno żółte oczko z czarną plamką w środku, zaś na tylnym znajduje się od trzech do czterech oczek.

Środowisko: Lasy liściaste i mieszane, polany i drogi leśne, skraje lasów, zarośla.

Występowanie: Imago w pierwszym pokoleniu od kwietnia do czerwca. Drugie pokolenie występuje od połowy lipca do połowy września. Gąsienica w czerwcu oraz od września do kwietnia.

Rośliny żywicielskie: Trawy, knieć błotna, ostrożeń, komonica zwyczajna, szczawik zajęczy, mniszek lekarski.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz