niedziela, 28 lutego 2016

Mazurek Passer montanus

Nazwa naukowa pochodzi z języka łacińskiego. Passer oznacza wróbla, zaś montanus oznacza mieszkańca gór.

Długość ciała: Około 14 centymetrów

Masa ciała: 22 - 25 gram

Wygląd: Nie wyróżnia się dymorfizmu płciowego. Samiec i samica posiada brązową czapeczkę oraz czarną plamkę na policzku, dzięki której łatwo jest je odróżnić od wróbla. Samce można wyróżnić po większej i szerszej plamce.

Lęgi: Gniazdo mazurków jest bardzo rozbudowane i wysłane piórami, wraz z listkami krwawnika oraz wrotyczu (działanie zapobiegające pchłom i roztoczom). Mieści się ono w dziupli, pod dachówkami domostwa, budce lęgowej, a także w szczelinach budynku. Pierwszy lęg rozpoczyna się pod koniec kwietnia, w którym to samica składa 5-6 jaj. Drugi lęg występuje w czerwcu, a samica składa 4-5 jaj. U najsilniejszych par może występować także trzeci lęg, odbywający się w lipcu (3-4 jaja). Długość wysiadywania po złożeniu przedostatniego jaja trwa 13-14 dni, zaś pisklęta pozostają w gnieździe około 17 dni. Po tym czasie, jeszcze przez okres dwóch tygodni, pisklęta są dokarmiane przez samca, gdyż samica w tym czasie przygotowuje się do kolejnego lęgu.

Pożywienie: Nasiona roślin, takich jak trawy, rdestu ptasiego, bylic, dzikiego prosa. Podczas lęgu, ważnym składnikiem ich diety są owady. Po zakończeniu lęgów zjadają drobne nasiona polnych chwastów oraz resztki zbóż.

Występowanie: Cała Europa z wyjątkiem krańców północnych, wysokich gór, Grecji i dawnej Jugosławii i południowej części Półwyspu Iberyjskiego.

Występowanie na Podlasiu: Zabudowania, tereny rolnicze, parki, skwery zieleni, lasy.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz