poniedziałek, 28 marca 2016

Czyż Carduelis spinus

Łacińska nazwa spinus oznacza kolczasty krzew i nawiązuje prawdopodobnie do do kształtu dzioba czyży. Są to ptaki wróblowe, należące do grupy łuszczaków. Potrafią zawisać na najcieńszych gałązkach drzew i wyjadać nawet najmniejsze nasionka.

Długość ciała: od 11,5 do 12,5 centymetrów

Masa ciała: od 13 do 15 gram

Rozpiętość skrzydeł: 21 centymetrów

Wygląd: Samiec bardziej kontrastowy niż samica. Posiada kreskowany żółty brzuch, czarną czapeczkę na główce oraz czarny podbródek.

Lęg: Podczas zalotów samiec prezentuje taniec godowy (uderza skrzydłami i rozczapierza ogon), a także wyśpiewuje w koronach drzew swą ubogą w trel pieśń. Ich grubościenne i misterne gniazda znajdują się wysoko w koronach drzew iglastych (świerka, jodły). Samica zajmuje się wysiadywaniem jaj, a także budową gniazda. Początek lęgów przypada na koniec kwietnia a początek maja. W czasie wysiadywania jaj samiec troskliwie karmi samicę, po wykluciu młodych przekazuje pokarm samicy, która już rozdziela porcje pomiędzy pisklęta. W pierwszym lęgu samica składa 5, a nawet 6 jaj. Drugi lęg przypada na czerwiec i samica składa wtedy tylko 4 jaja.Wysiadywanie trwa do 12 dni. Po około 4 tygodniach młode są już samodzielne, a para może podejść spokojnie do drugiego lęgu.

Pożywienie: Głównie nasiona olszy, jak również brzóz i bylin. Wiosną ich pokarmem są pączki wielu roślin, nasiona świerków, drobne owady i gąsienice.

Występowanie: Północna i Środkowa Europa, a także górskie lasy całej Europy.

Występowanie na Podlasiu: Bory z domieszką świerka. Podczas zimy można spotkać je w parkach, ogrodach oraz nad brzegami rzek.



Samica czyża Carduelis spinus








Samiec czyża Carduelis spinus








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz