Łacińskie słowo cornix oraz greckie corone oznacza wronę. Kiedyś uznawana była za podgatunek czarnowrona. Wrony powodują spore straty w lęgach ptaków wodnych takich jak kaczki czy łyska. Jednak ostatnio ich populacja się zmniejsza na korzyść ich naturalnych wrogów: jastrzębia i kruka. Stają się agresywne kiedy ich młode zaczynają latać.
Długość ciała: 45 - 50 centymetrów
Masa ciała: 500 - 600 gram
Rozpiętość skrzydeł: 90 - 100 centymetrów
Wygląd: Czarna głowa, pierś oraz skrzydła, reszta ciała szara. Samiec praktycznie identyczny jak samica, lecz nieco bardziej masywniejszy i z dużo większą czarną plamą na piersi. Ptaki o wieku kilku miesięcy są matowe i posiadają puchowe upierzenie. Z końcem lata stają się podobne do dorosłych wron, jednak posiadają różowe wnętrze dzioba. Po opuszczeniu gniazda młode mają niebieskie tęczówki oka, które jednak bardzo szybko ciemnieją.
Lęg: Wrony siwe do lęgu przystępują na początku kwietnia lub pod koniec miesiąca. Gniazdo solidne, choć niewielkich rozmiarów, budowane jest w szczytowej części koron drzew blisko pnia. Samica składa od dwóch do dziewięciu jaj. Wysiadywanie trwa od momentu złożenia pierwszego jaja przez około 20 dni. Po wykluciu młode pozostają w gnieździe przez miesiąc.
Pożywienie: Małe kręgowce i bezkręgowce, jaja, padlina, owoce, nasiona, odpadki, miękkie części roślin.
Występowanie: Europa Wschodnia i Północna.
Występowanie na Podlasiu: W mniejszych miastach i dolinach rzek.
Wrona siwa Corvus cornix
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz