piątek, 27 lipca 2018

Ptasie zaloty

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus)


Toki perkozów dwuczubych są niezwykle zadziwiające i zapierające dech w piersiach. Zaloty rozpoczynają się pokazywaniem sobie nawzajem materiału na gniazdo, zdobytym z dna zbiornika wodnego. Ale to co jeszcze ma się wydarzyć to dopiero początek... Następnie prostują się w wodzie, stają naprzeciw siebie pierś w pierś, rozkładają swój rdzawoczerwony kołnierz i nim potrząsają. Obejmują się przy tym szyjami, bądź też biją skrzydłami.












Kaczka Krzyżówka (Anas platyrhynchos)


Zaloty tych pospolitych kaczek są również ciekawe. W szczytowej fazie toków (pierwsze zaczynają się jesienią) samcom udziela się nastrój godowy co pół godziny. Zbierają się wtedy w jednym miejscu i szybko przesuwają dziobem pod jednym z uniesionych skrzydeł. Ten gest oznacza pozorne czyszczenie. Potem wielokrotnie i coraz mocniej wyciągając głowę w górę potrząsając nią. Następnie może wystąpić jedna z trzech figur godowych, np. „bycie krótkim i wysokim": kaczor podrywa szybkim ruchem głowę, skrzydła i tułów do góry, jakby chciał stanąć dęba i wydaje gwizd. W tej pozie wskazuje dziobem jedną z obecnych wokół kaczek. Czasami opływa ją jeszcze półkolem, wyciągnięty płasko na wodzie. Można zaobserwować również inną pozę, w której kaczor pryska wodą z dzioba w kierunku kaczki gwiżdżąc przy tym, a następnie przesuwa dziób wzdłuż piersi, potem w górę. W ostatniej figurze kaczor przechyla się do przodu i unosi głowę wysoko w górę, wydając ciche „reb-reb". Ta figura kończy cały cykl, ale po upływie ok. pół godziny może się on zacząć od nowa (od pozornego czyszczenia i potrząsania głową). Wyboru wśród kaczorów dokonuje kaczka: płynie obok swego wybranka i wielokrotnie potrząsa do tyłu głową. Ten ruch tłumaczy się jako symboliczny gest odstraszania innego konkurenta. Kopulacja jest tu również poprzedzona rytuałem. Para kaczek oddziela się od stada i oboje wykonują skłony. Następnie samica kładzie się na wodzie przed partnerem w poprzek, który wsiada na nią z boku i trzyma się piór na jej szyi. Po kopulacji samiec wyprostowuje się i wykonuje rundę honorową wokół swojej wybranki. Następnie oboje kąpią się i strząsają wodę z upierzenia.









Pliszka siwa (Motacilla alba)


Samiec pliszki siwej wykonuje wokół swej partnerki niezwykle widowiskowy taniec godowy. Tańczy wokół niej, przyjmując przy tym różne "kroki" taneczne. Tańczy coraz bliżej i bliżej nad wyłożoną przed nim partnerką gotową do rozrodu. Następnie wskakuje na nią i zapładnia, trzepiąc intensywnie skrzydłami.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz