Powierzchnia takiego jeziora rzecznego może zależeć od zasobów wodnych w rzece oraz ilości opadów atmosferycznych. Najczęściej są to płytkie zbiorniki do głębokości 3 metrów oraz o wielkości od kilku metrów kwadratowych do kilku hektarów. Opisywane starorzecze posiada głębokość nie większą niż 2 metry z około pół metrową warstwą mułu.
Paleomeandry w szybkim stopniu ulegają zarastaniu, ze względu na niewielkie rozmiary i głębokość. Reagują w sposób dynamiczny na zmiany w środowisku, takie jak zmiana temperatury oraz na zmianę stosunków wodnych otaczających terenów. Ruch i falowanie w jeziorach rzecznych jest zazwyczaj ograniczony. Wody tych jezior są znacznie cieplejsze od wód rzecznych. W takich warunkach (stabilnych) mogą się rozwijać z powodzeniem makrofity (rośliny wodne), glony oraz inne rośliny wód stojących. Są miejscami schronień wielu organizmów, bogatymi żerowiskami, wylęgarną ryb litofilnych, a także zasilają w substancje odżywcze (biogenne) główny nurt rzek, zatrzymują odpływ wody, tworzą barierę geochemiczną dla wód rzecznych, oczyszczającą z nadmiaru substancji biogennych oraz mogą być miejscem tarła dla ryb rzecznych (w naszym wypadku również jeziornych).
Istnieje również wiele zagrożeń tych unikalnych ekosystemów wodnych. Największym z nich jest regulacja i skrócenie biegu rzek, jak również pogłębianie koryta rzecznego. Starorzecza zostają zupełnie oddzielone od rzeki, co skutkuje szybszym zamulaniem i zarastaniem zbiorników. Niektóre jeziora rzeczne bywają odbiornikami zanieczyszczeń bądź też bywają wysypiskami śmieci. Większość ludzi postrzega te zbiorniki jako nieużytki, co należałoby zmienić.
Starorzecze Netty ulega stopniowemu zarastaniu przez rośliny wodne i szuwarowe. Jednak w ubiegłym już lecie koryto tego jeziora rzecznego zostało poszerzone przez "ruch wodny", czyli przepływanie wielu katamaranów i niewielkiego statku. Z jednej strony jest to działanie w dobrym kierunku, chroniące przed zarastaniem, jednak z drugiej strony wody zostają bardziej zanieczyszczone, a ruch powoduje płoszenie gniazdujących i bytujących tutaj ptaków.
W starorzeczu występują takie rośliny wodne jak: trzcina pospolita Phragmites Australis, mięta wodna Mentha aquatica, wierzbownica kosmata Epilobium hirsutum, rdestnica połyskująca Potamogeton lucens, grążel żółty Nuphar lutea, oczeret jeziorny Schoenoplectus lacustris, pałka wąskolistna Typha angustifolia, strzałka wodna Sagittaria sagittifolia i jeżogłówka gałęzista Sparganium erectum. Do zaobserwowanych ptaków w trakcie obserwacji na wodzie zauważono obecność bąka Botaurus stellaris, trzcinniczka Acrocephalus scirpaceus, zimorodka Alcedo atthis, trzciniaka Acrocephalus arundinaceus, wodnika Rallus aquaticus, łyski Fulica atra atra, mewy śmieszki Chroicocephalus ridibundus, a także polującego krogulca Accipiter nisus na mniejsze ptaki skrywające się wśród trzcin. Z pośród wielu latających ważek udało się zidentyfikować trzy gatunki: szablaka krwistego Sympetrum sanguineum, husarza władcę Anax imperator i tężnicę wytworną Ischnura elegans.
Chrońmy takie unikatowe jak ten ekosystemy i nie niszczmy ich. Natura już ich nam nie zwróci!!!
Starorzecze Netty
Młody szczupak Esox lucius
Szablak krwisty Sympetrum sanguineum
Strzałka wodna Sagittaria sagittifolia
Oczeret jeziorny Schoenoplectus lecustris
Jeżogłówka gałęzista Sparganium erectum
Tężnica wytworna Ischnura elegans
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz