Charakterystyka: Niewielkich rozmiarów motyl (20 - 28 mm) z wyróżnieniem zmienności sezonowej ubarwienia skrzydeł. U formy wiosennej dominuje barwa pomarańczowa na wierzchniej stronie skrzydeł, u samców zauważalny wyraźniejszy fioletowy połysk. Pomarańczowa przepaska na zewnętrznym brzegu przednich skrzydeł występuje natomiast u samic. Pokolenie letnie charakteryzuje się ciemniejszą barwą skrzydeł (brunatnofioletową), zaś u samic brak widocznej przepaski. Spód skrzydeł przednich ma barwę pomarańczową z czarnymi plamkami w jasnych obwódkach, natomiast tylne są pomarańczowoszare z czarnymi plamkami w kształcie klina.
Środowisko: Wilgotne łąki i pastwiska, torfowiska niskie, brzegi rzek.
Występowanie: Występują dwa pokolenia wiosenne od maja do czerwca oraz letnie od lipca do sierpnia. Gąsienica występuje od czerwca do września.
Rośliny żywicielskie: Rdest wężownik Polygonum bistorta, rdest żyworodny Polygonum viviparum, szczaw zwyczajny Rumex acetosa.
Czerwończyk płomieniec Lycaena hippothoe
Charakterystyka: Największy z pośród przedstawionych czerwończyków (32 - 34 mm). Samiec posiada jaskrawo czerwoną stronę wierzchnich skrzydeł z odcieniem czerwonym oraz szeroką czarną obwódką z niebieskofioletowym nalotem (szczególnie tylne skrzydło). Samica jest podobna do czerwończyka zamgleńca Lycaena alciphron. Spodnia strona skrzydeł u samicy ma odcień brązowy, zaś u samca szarawy.
Środowisko: Torfowiska niskie, polany leśne, łąki wilgotne, skraje lasów, przydroża, tereny ruderalne, zarośla, suche trawiaste obszary.
Występowanie: Jedno pokolenie od maja do lipca. Gąsienica występuje od lipca do maja.
Rośliny żywicielskie: Szaw zwyczajny Rumex acetosa, rdest wężownik Polygonum bistorta, Szczaw polny Rumex acetosella.
Czerwończyk uroczek Lycaena tityrus
Charakterystyka: Motyle wielkości 27 - 30 mm. Samiec posiada metaliczną szaro brązową barwę wierzchnich skrzydeł z ciemnymi plamkami. Samica może mieć natomiast żółtą barwę skrzydeł z ciemnymi plamkami i żyłkami bądź też całe brązowe z pomarańczowymi plamami. Spodnia część u samca jest szarawe, u samicy ochrowe z pomarańczowym obszarem na przednim skrzydle.
Środowisko: Suche i wilgotne łąki, przydroża, przytorza, ugory, tereny ruderalne, skraje lasów, polany leśne, zarośla.
Występowanie: Od maja do czerwca oraz od lipca do sierpnia. Gąsienica od czerwca do lipca i września - kwietnia.
Rośliny żywicielskie: Szczaw zwyczajny Rumex acetosa, szczaw polny Rumex acetosella.
Czerwończyk żarek Lycaena phlaeas
Charakterystyka: Motyl wielkości 25 - 30 mm o złocistoczerwonej barwie przedniego wierzchu skrzydeł i czarną obwódką. Tylne skrzydło szarobrunatne z widocznymi ciemnymi plamkami oraz pomarańczową obwódką. Skrzydła przednie są bardziej zaokrąglone u samic, zaś u samców są spiczaste.
Środowisko: Skraje lasów, miedze, ugory, polany leśne, zarośla, suche i wilgotne łąki, przydroża, ogrody i działki rekreacyjne.
Występowanie: Występuje w dwóch pokoleniach od kwietnia do maja oraz od lipca do września. Gąsienica występuje od czerwca do lipca następnie od września do kwietnia.
Rośliny żywicielskie: Szczaw polny Rumex acetosella, szczaw zwyczajny Rumex acetosa, rdest Polygonum.
Dostojka adype Argynnis adippe
Charakterystyka: Rozpiętość skrzydeł od 50 do 54 mm. Samce posiadają wyraźne smugi z łuskami zapachowymi na żyłkach kubitalnych (tylny brzeg skrzydła przedniego). Łatwa do pomylenia z dostojką aglają Argynnis aglaja. Łatwą do odróżnienia jest po spodniej stronie skrzydła. Pomiędzy perłowo - białymi plamkami na przepasce środkowej i brzegowej znajduje się rząd białych plamek w czerwonej obwódce. Samica różni się od samca trzema perłowymi plamkami.
Środowisko: Polany leśne, zarośla, skraje lasów, przydroża, suche i wilgotne łąki, tereny ruderalne.
Występowanie: Jedno pokolenie od lipca do sierpnia. Gąsienica występuje od sierpnia do maja.
Rośliny żywicielskie: Fiołek psi Viola canina, fiołek Viola.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz