Długość ciała: 16 - 17 centymetrów
Masa ciała: 25 - 30 gram
Wygląd: Samce posiadają jasno czerwone gardło oraz brzuch. Samice posiadają brązowo - czerwoną barwę piersi. Ponadto osobniki dorosłe posiadają czarne czapeczki oraz biały kuper. Osobniki młodociane pozbawione są czapeczki, posiadają szare upierzenie.
Lęgi: Samce już w lutym zwabiają swoim śpiewem samice. Zaloty trwają dosyć długo, po czym ptaki łączą się w pary na całe życie. Lęgi następują w maju, zaś gniazdo znajduje się przeważnie na zewnętrznych gałęziach sosny na wysokości od 2 do 5 metrów. Samica składa od 5 do 6 niebieskich jaj i wysiaduje je 12 - 14 dni. W czasie wysiadywania przez samicę, samiec dostarcza samicy pokarm. Po około dwóch tygodniach życia, pisklęta opuszczają gniazdo i zostają nadal pod opieką swoich rodziców (głównie samca). W roku występują dwa lęgi w maju oraz czerwcu.
Pożywienie: Jagody, nasiona drzew i chwastów, wiosną pączki drzew i krzewów, małe pająki. Młode karmione są rozmiękłymi nasionami.
Występowanie: Europa, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Afryka (powyżej zwrotnika Raka), Półwysep Arabski, Wyspy Japońskie, Azja Mniejsza, regiony Azji na północ od Himalajów, Madera oraz Wyspy Zielonego Przylądka.
Występowanie na Podlasiu: Świerkowe młodniki i bory mieszane (głównie korony drzew). Zimą obecne w lasach, parkach, ogrodach i karmnikach.
Samiec gila Pyrrhula pyrrhula
Samica gila Pyrrhula pyrrhula
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz