Park położony w województwie Podlaskim, w krainie Mazursko - Podlaskiej. Na jego terenie znajdują się 42 jeziora oraz lasy Puszczy Augustowskiej. Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku, jednak pomysł na jego utworzenie zrodził się w latach 20. ubiegłego wieku. Obszar chroniony obejmuje ponad 15 tysięcy hektarów, z czego 623 hektary objęto ochroną ścisłą. W 2002 roku został on wpisany na listę konwencji ramsarskiej, czyli konwencji o międzynarodowym znaczeniu obszarów wodno - błotnych, ze szczególnym uwzględnieniem ptactwa wodnego.
Charakterystyczny krajobraz występujący w parku wykształcił się przed kilkunastoma tysiącami lat poprzez działania lodowca. Rzeźbę nad Jeziorem Wigry ukształtował lądolód zlodowacenia północnopolskiego (Wisły). Na terenie parku widoczne są również inne elementy rzeźby pochodzące ze wcześniejszych zlodowaceń. W kolejnych etapach nasuwania się lądolodu powstawały moreny czołowe i denne, ozy, kemy, misy jeziorne, doliny wód roztopowych, równiny sandrowe i inne.
Jeziora charakteryzują się odmienną głębokością, powierzchnią, jak również typem limnologicznym (żyzność, pojemność cieplna, koncentracja związków humusowych). Wśród wielu jezior Wigierskiego Parku Narodowego można natknąć się na niezwykłe jeziora dystroficzne zwane lokalnie na Podlasiu "sucharami". Czarna Hańcza jest główną rzeką przepływającą przez park.
Lasy tworzy północna część Puszczy Augustowskiej, która tworzy największy zwarty kompleks leśny w Polsce. Występują tu zbiorowiska leśne o charakterze borealnym. Na szczególną uwagę zasługuje świerk, który tu obficie występuje oraz spotkać go można w prawie wszystkich zespołach leśnych parku. W parku najczęściej występuje zespół leśny zwany grądem. Kolejnym zbiorowiskiem jest bór mieszany, gdzie dominuje sosna i świerk. Olsy i łęgi reprezentują zbiorowiska porastające brzegi rzek i jezior. Pozostały obszar lasów porastają ubogie zespoły borów sosnowych i świerkowo - sosnowych. Dużą część parku zajmują torfowiska wysokie i przejściowe.
Z pośród prawie tysiąca roślin naczyniowych, ochronie podlegają 74 gatunki. Pod ochroną jest również 200 gatunków mchów i wątrobowców oraz prawie 300 gatunków porostów. Dość dużą grupę roślin na terenie parku stanowią gatunki borealne, subborealne i borealno - górskie. Świat zwierząt stanowi ponad 1700 gatunków zwierząt, z których 289 gatunków jest prawnie chronionych, a 130 zostało wpisanych na czerwoną listę zwierząt. Ptaki wodno - błotne reprezentowane są między innymi przez łyske, perkoza dwuczubego, żurawia, czaplę siwą, trzcinniczka, śmieszkę czy zimorodka.
Jezioro Wigry
Jezioro dystroficzne Suchar IV
Klasztor Kamedułów nad Jeziorem Wigry
Jezioro Wigry
Jezioro dystroficzne Suchar IV
Klasztor Kamedułów nad Jeziorem Wigry
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz