poniedziałek, 20 lipca 2015

Motyle cz. 1

Rusałka pawik (pawie oczko) Aglais io

Charakterystyka: Długość skrzydeł u samca mniejsze niż u samicy (do 3 cm). Wierzch skrzydeł purpuroczerwony. Charakterystyczne pawie oczka wypełnione niebieskimi łuskami, powodują odrużnienie go od innych gatunków motyli. Dolna powierzchnia skrzydeł ciemna, przypominająca uschnięty liść pokrzywy. Motyl przezimowuje w osłoniętych miejscach.

Środowisko: Występuje do wysokości 2500 metrów w centrum miasta, ogrodach, sadach, terenach ruderalnych, polanach leśnych, lesie.

Występowanie: Imago na południu i w ciepłym klimacie występuje w dwóch pokoleniach. Pierwsze koniec lipca - pierwsza połowa lipca, drugie pokolenie od sierpnia do maja. Gąsienica w pierwszym pokoleniu w maju i czerwcu, drugie pokolenie w lipcu i sierpniu.

Rośliny żywicielskie: Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica, chmiel zwyczajny Humulus lupulus.



Rusałka pokrzywnik Aglais urticae

Charakterystyka: Wierzch skrzydeł ceglastoczerwony z czarnymi plamami. Na zewnętrznych brzegach obu par skrzydeł występują niebieskie plamki w czarnej półksiężycowatej obwódce. Również zimują w szczelinach drewna, na poddaszach czy mieszkaniach.

Środowisko: Tereny otwarte, drogi i polany leśne, tereny ruderalne, łąki, ogrody, w górach do wysokości 3000 m.

Występowanie: Imago pojawia się w maju. Z regóły występują w dwóch pokoleniach połowa czerwca - połowa lipca oraz od sierpnia do maja. Pierwsze pokolenie gąsienicy występuje w maju i czerwcu, drugie - lipcu i sierpniu.

Rośliny żywicielskie: Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica , pokrzywa Urtica, chmiel zwyczajny Humulus lupulus.



Rusałka admirał Vanessa atalata

Charakterystyka: Długość skrzydeł od 2,5 do 3 cm. Wierz skrzydeł czarny z szeroką czerwoną przepaską oraz białe plami u nasady przednich skrzydeł.

Środowisko: Szeroko rozpowszechniony do 2000 m. Często można go spotkać na gnijących gruszkach, śliwkach lub jabłkach, gdzie spija soki długą ssawką.

Występowanie: Przylatuje w maju. Następnie po przylocie mogą występować dwa pokolenia w lipiec - sierpień i wrzesień - październik. Gąsienica: czerwiec - lipiec, sierpień - wrzesień.

Rośliny żywicielskie: Takie same jak w przypadku rusałki pawika i pokrzywnika, a także wyjątkowo może być to oset Carduus.



Rusałka ceik Polygonia c - album

Charakterystyka: Długość przednich skrzydeł 2,5 cm. Wyglądem przypomina postrzępionego pokrzywnika. Wierzch skrzydeł rdzawy. Różni się rozmieszczeniem i wielkością czarnych plam na górnej powierzchni. Zewnętrzny brzeg skrzydeł z silnymi wcięciami. Charakterystyczna spodnia część skrzydeł w postaci białej litery C, od której pochodzi nazwa motyla.

Środowisko: Doliny górskie do 2000 m, polany, tereny zakrzewione, łąki i ogrody.

Występowanie: Rozwijają się dwie generacje. Pierwsza od końca czerwca do końca lipca, natomiast druga niepełna od połowy sierpnia do początków czerwca. W górach, gdzie lato trwa krótko występuje tylko jedno pokolenie. Gąsienice występują w maju i czerwcu, następnie w lipcu i sierpniu.

Rośliny żywicielskie: Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica, leszczyna Corylus, chmiel zwyczajny Humulus lupus, w ogrodach czarna i czerwona porzeczka Ribes oraz agrest Ribes uva - crispa, wiąz górski Ulmus glabra, wierzba iwa Salix caprea.



Rusałka kratkowiec Araschnia levana

Charakterystyka: Występują dwie formy sezonowe - wiosenna i letnia. Forma wiosenna charakteryzuje się ceglastoczerwonym tłem z czarnymi plamkami. U formy letniej występuje czarna barwa skrzydeł z żółtobiałą przepaską usytuowaną na zewnątrz skrzydeł. Nazwa kratnik pochodzi od białego i siateczkowatego spodu skrzydeł.

Środowisko: Szeroko rozpowszechniony na łęgach i wilgotnych lasach. Zasiedla tereny pagórkowate do 1000 m, preferuje stanowiska zacienione.

Występowanie: Forma wiosenna od końca kwietnia do połowy czerwca, forma letnia od połowy lipca do sierpnia. Pierwsze pokolenie gąsienicy występuje w sierpniu i wrześniu, drugie w czerwcu i lipcu.

Rośliny żywicielskie: Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica.

Forma wiosenna


Forma letnia





Rusałka drzewoszek Nymphalis polychloros

Charakterystyka: Motyl podobny do rusałki pokrzywnika i drzewoszka. Skrzydła ceglastoczerwone z białą półksiężycowatą plamką przed wierzchołkiem skrzydła. Czarna plama w nasadowej części dolnego skrzydła rozmyta.

Środowisko: Niż Polski. Sady, drogi leśne, skraje i polany lasów.

Występowanie: Pierwsze pokolenie czerwiec - lipiec. Gąsienice od maja so sierpnia.

Rośliny żywicielskie: Wierzba iwa Salix caprea, wiąz Ulmus, topola Populus, drzewa owocowe Arbores fructiferae, grusza pospolita Pyrus communis, śliwa Prunus, wierzba Salix.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz